Knights earn all-North Sound Conference spring recognition

Jun 20, 2019 Edmonds Beacon Article

Seven King’s players earned North Sound Conference boys soccer honors.
Gunnar Morehead was named Goalkeeper of the Year and Christian Engmann was announced as Defender of the Year.
Also earning first-team honors were midfielders Hiroto Nasu and Christof Rosler, forward Jack McCallister and defenders Ram Deo-Campo Voung and Ian Richards.
King’s Grayson Giboney was named the Boys Golfer of the Year. Teammate Alex Peterson was a first-team honoree.
King’s Jamie Edwards earned first-team, girls golf recognition.
Tyler Durbin was voted co-Offensive MVP for baseball along with Cedar Park Christian’s Cole Fazio. King’s pitcher Issac Hines and outfielder Ethan Elias were voted to the first team.
King’s Pierce Papke (300 hurdles), Casey Needham (javelin), David Zhang (triple jump) and Cody Chew (pole vault) were first-team, boys track and field selections.
King’s Hannah Hawkins (200, 400), Naomi Smith (800, 1,600) Emma Culberson (100 hurdles, 300 hurdles), Emma Storkson (high jump), Maci Hodgins (pole vault), the 4 by 100 relay team of Hannah Carrithers, Hawkins, Hodgins, Kat Kirpatrick and the 800 relay team of Carrithers, Hodgins, Peyton Hammond and Kirkpatrick earned first-team, girls track and field honors.

Boys soccer
First team
Midfielders: Cormac Workman, South Whidbey; Hiroto Nasu, King’s; Christof Rosler, King’s; Aram Leyva, CVHS
Forwards: Diego Hernandez, Sultan; Jack McCallister, King’s
Defenders: Joey Lane, South Whidbey; Thomas Simms, South Whidbey; Miguel Garcia, Sultan; Ram Deo-Campo Voung, King’s; Ian Richards, King’s
Goalkeeper: David Fulga, CPC
Goalkeeper of the Year: Gunnar Morehead, King’s
Defender of the Year: Christian Engmann, King’s
Offensive Player of the Year: Michael Lux, South Whidbey
Coach of the Year: Emerson Robbins, South Whidbey
Boys golf
Golfer of the Year: Grayson Giboney, sr., King’s
First team: Gabe Jacobson-Ross, sr., South Whidbey; Brent DeWolf, sr., South Whidbey; Dane Saxton, jr., South Whidbey; Alex Peterson, soph., King’s
Girls golf
Golfer of the Year: Emma Leggett, sr., South Whidbey
First team: Jamie Edwards, sr., King’s; Tori Schuller, soph., South Whidbey; Alyssa Ludtke, sr., South Whidbey; Hollee Seaward, jr., Sultan
Baseball
Offensive MVP: Cole Fazio, soph. Cedar Park Christian, Tyler Durbin, jr., King’s
Pitcher of the Year: Ethan Petty, jr., South Whidbey
Coach of the Year: Tom Fallon, South Whidbey
Team sportsmanship: Sultan
First team
Catcher: Jack Gresli, sr., Granite Falls
Pitchers: Issac Hines, sr. King’s; Brandon McClean, sr., Cedar Park Christian
First base: Ben Hann, sr., Cedar Park Christian
Second base: Jensen Lavering, jr., Cedar Park Christian
Third base: Drew Fry, jr., South Whidbey
Shortstop: Kody Newman, sr., South Whidbey
Outfield: London Conard, jr., Cedar Park Christian; Ethan Elias, jr., King’s; Alex Black, jr., South Whidbey
Utility: Michael Doyle, sr., Cedar Park Christian
Boys track and field
First team
300 hurdles-Pierce Papke, sr., King’s; javelin-Casey Needham, jr., King’s; pole vault-Cody Chew, jr., King’s; triple jump-David Zhang, soph., King’s
Girls track and field
First team
200-Hannah Hawkins, fr., King’s; 400-Hannah Hawkins, fr., King’s; 800-Naomi Smith, jr., King’s; 1600-Naomi Smith, jr., King’s; 100 hurdles-Emma Culberson, sr., King’s; 300 hurdles-Emma Culberson, sr., King’s; 4 x 100-Hannah Carrithers, Maci Hodgins, Kat Kirkpatrick, Hannah Hawkins, King’s; 4 x 200: Hannah Carrithers, Maci Hodgins, Peyton Hammond, Kat Kirkpatrick, King’s’; high jump-Emma Storkson, jr., King’s; pole vault-Maci Hodgins, jr., King’s