2018 All Conference Track and Field

 

Track and Field

1st Team All Conference Boys

Event                    Name                                                    Grade                                   School

100m                     Michael Gabelein                             10                                           King’s

200m                     Matthew Simmons                          11                                           South Whidbey

400m                     Matthew Simmons                          11                                           South Whidbey

800m                     Justin Young                                       12                                           Cedarcrest

1600m                   Grant Van Valkenburg                   12                                           Cedarcrest

3200m                   Grant Van Valkenburg                   12                                           Cedarcrest

110 m HH            Kristopher Dixon                              11                                           South Whidbey

300 H                    Pierce Papke                                      11                                           King’s

400m Relay                                                                                                           South Whidbey1600m Relay                                                                                                         South Whidbey

High Jump           Nikko McNeal                                    10                                           King’s

Long Jump          Ryan Kenny                                        10                                      Archbishop Murphy

Triple Jump         Silas Newby                                       12                                           King’s

Pole Vault            Cameron Chew                                 12                                           King’s

Shot Put               Samuel Van Peursem                     11                                      Cedar Park Christian

Discus                   Samuel Van Peursem                     11                                      Cedar Park Christian

Javelin                  Owen Boram                                      11                                           South Whidbey

 

1st Team All Conference Girls

Event                    Name                                                    Grade                                   School

100m                     Grace McKenzie                               9                                              Granite Falls

200m                     Dayana Diaz                                        12                                           Cedarcrest

400m                     Dayana Diaz                                        12                                           Cedarcrest

800m                     Elizabeth Donnelly                           12                                           South Whidbey

1600m                   Naomi Smith                                      10                                           King’s

3200m                   Naomi Smith                                      10                                           King’s

100m H                 Sophia Nielsen                                  12                                           South Whidbey

300m H                 Holly Sudol                                         11                                  Archbishop Murphy

400m Relay            King’s - Maci Hodgins, Hannah Carrithers, Kat Kirkpatrick, Emma Culberson

800m Relay                                                                                                                Cedarcrest

1600m Relay                                                                                                              Cedarcrest

High Jump           Emma Storkson                                12                                           King’s

Long Jump          Holly Sudol                                         11                                   Archbishop Murphy

Triple Jump         Sophia Nielsen                                  12                                           South Whidbey

Pole Vault            Kelsey Bassett                                   12                                           Granite Falls

Shot Put               Sylvia Hendrix                                    12                                           King’s

Discus                   Grace Wright                                      12                                           Sultan

Javelin                  Emily Vanberg                                   10                                           South Whidbey 

2nd  Team All Conference

Boys

Event                    Name                                                    Grade                                   School

100m                     Matthew Simmons                          11                                         South Whidbey

200m                     Michael Gabelein                             10                                           King’s

400m                     Max Kelleher                                     12                                  Archbishop Murphy

800m                     Cameron Chew                                 12                                           King’s

1600m                   Isaac Cortes                                        10                                           Granite Falls

3200m                   Isaac Cortes                                        10                                           Granite Falls

110 m HH            Pierce Papke                                      11                                           King’s

300m H                 Kristopher Dixon                              11                                           South Whidbey

400m Relay                King’s - Brennon Blevins, Silas Newby, Niko McNeal, Michael Gabelein1600m Relay              King’s - Michael Gabelein, Josh Vasquez, Pierce Papke, Cameron Chew

High Jump           Issiah Gonzales                                 10                                           South Whidbey

Long Jump          Cameron Jensen                              11                                           South Whidbey

Triple Jump         Peter Kulits                                         12                                           King’s

Pole Vault            Cody Chew                                         10                                           King’s

Shot Put               Grant Soule                                        12                                           Cedarcrest

Discus                   Martin Napeahi                                12                                 Archbishop Murphy

Javelin                  Daniel Enciso Navarro                    11                                           Cedarcrest

  

2nd Team All Conference

Girls

Event                    Name                                                    Grade                                   School

100m                     Karyna Hezel                                      10                                           South Whidbey

200m                     Grace McKenzie                               9                                              Cedarcrest

400m                     Lauren Krause                                   11                                           Cedarcrest

800m                     Kate Vergillo                                       12                                           Cedarcrest

1600m                   Kaia Swegler Richmond                 9                                              South Whidbey

3200m                   Kaia Swegler Richmond                 9                                              South Whidbey

100m H                 Emma Culberson                              11                                           King’s

300m H                 Emma Culberson                              11                                           King’s

400m Relay                                                                                               South Whidbey

800m Relay         King’s - Maci Hodgins, Hannah Carrithers, Kat Kirkpatrick, Emma Culberson

1600m Relay                                                                                             South Whidbey

High Jump           Annika Ruud                                       9                                              King’s

Long Jump          Sophia Nielsen                                  12                                           South Whidbey

Triple Jump         Lauren Krause                                   11                                           Cedarcrest

Pole Vault            Sophie Paradis                                   12                                           Cedarcrest

Shot Put               Ellie Gaenz                                          10                                           King’s

Discus                   Emma Fettel                                      9                                 Archbishop Murphy

Javelin                  Mikaehle Brown                               10                                Cedar Park Christian